Co je to fixace u hypotéky

image

Všechny banky poskytují hypotéky s možností fixace úrokové sazby, což znamená, že si klient sám zvolí období, po které bude platit stejný úrok, tj. má ho garantován. Díky fixaci tak přesně víte, kolik budou činit měsíční splátky úvěru. Ke konci fixačního období se pak domlouvá nová výše úroků, obvykle lze i úvěr splatit.

Co je ale nejdůležitější, dá se také provést takzvané refinancování hypotéky, což znamená převedení hypotéky do jiné banky, která vám nabídne lepší podmínky. Díky refinancování můžete ušetřit nezanedbatelné částky a určitě se vyplatí se o refinancování na konci fixace zajímat.


Krátká nebo dlouhá fixace?

Jednotlivé fixace mají pochopitelně rozdílnou výši úrokové sazby a obecně platí, že čím kratší doba fixace, tím nižší úrok, protože čím delší období, tím hůře se bance odhaduje, kam se úroky pohnou a tudíž své riziko započte do úroků klienta. Logika věci je ta, že si v podstatě zaplatíte za jistotu, že vás po nějaký čas nepřekvapí zvýšení úroků. Funguje to ale samozřejmě i obráceně, takže když si uděláte fixaci moc dlouhou a úrokové sazby se sníží, platíte mnoho let zbytečně moc. Fixace je v podstatě taková sázka s bankou - pokud jdou úroky nahoru, vyhrává klient, pokud jdou dolů, vyhrává banka.


Pokud tedy očekáváte růst úrokových sazeb, je vhodné uvažovat o delší době fixace, pokud čekáte klesání úroků, fixujte na kratší období. Obecně lidé většinou hypotéky fixují na pět let, ale vždy je třeba propočítat konkrétní případ, obecná rada na délku fixace neexistuje.


Předčasné splacení, refinancování hypotéky

Volba fixace je důležitá i vzhledem k již zmíněné možnosti předčasného splacení či refinancování. Pokud například očekáváte, že do pěti let získáte větší finanční částku a budete moci celou hypotéku nebo její část splatit, nebudete si ji fixovat na deset let. Stejně tak pokud chcete mít možnost změnit banku v rámci refinancování hypotéky a získat tak potenciálně lepší podmínky, neuvažujte se k dlouhé fixaci, protože mimo konec fixace úvěr k jiné bance nepřevedete a pokud ano, tak za to zaplatíte velké sankce.

Zapněte si HypoBudíček

Nespoléhejte na to, že vám banka blížící se konec fixace bude aktivně připomínat. Zapněte si náš HypoBudíček a my vám s refinancováním zdarma a včas poradíme. Vždy, když bude čas, pošleme vám e-mailem připomínku s instrukcemi, co je třeba udělat.

image

Řekli o Hypobudíčku

"Děkuji za skvělou pomůcku při našem refinancování. Díky Vašemu portálu se nám podařilo zůstat u stejné banky a přitom vyjednat stejnou úrokovou sazbu jako u konkurence."

Jana B.